Timeline of Dee'sktops


I am not a professional, an artist or something like that. Just an ordinary KDE user for a few years. I wanted to share the timeline and tales of some of my desktops through this page. Hope you enjoy it. :)

Dee / dkspam -- fisek.com.tr


thumbs/deetheme.jpg
29 Temmuz 2003
July 29th,2003
In the early incarnations of my KDE desktops, once I have tried a burning desktop. But as seen on the left, I was not able to. :) The only thing I like about this desktop was its licq theme. ;) KDE'm için masaüstü tasarlamaya başladığım ilk zamanlarda, yanan bir masaüstü hayalim vardı. Ama yanda gördüğünüz gibi pek beceremedim. :) Bu masaüstünde tek sevdiğim licq temasıdır. ;)
thumbs/dee-purple.jpg
30 Temmuz 2003
July 30th,2003
    thumbs/dee-purple2.jpg
30 Temmuz 2003
July 30th,2003
    thumbs/tesktap.jpg
19 Eylül 2003
Sept 19th,2003
So after 1 day, I gave up the burning process ;) and this purple desktop was born. This theme was sooo into my mood that I used it for around 1-1.5 years long with minor changes. While using this desktop, I realized that there was something called Karamba. Yuppi ya yay! Liquid Weather and Tube Clock were the unforgettables during those days. (There were not many choices of Karamba Themes. It was not even "super" or embedded in KDE yet.)

Anyway, here are some notes about the theme :

The wallpaper is the work of one of my favorite artists Boris Vallejo. Its name is "Hands". Dearest Vallejo, I wish the era of high resolutions/screen sizes had not come. :)

The panel background was made up of a tiled customized image.

The file manager's (Konqueror) and konsole's backgrounds were both transparent. So I was never missing the background lady. ;)

As far as I remember, I have started with a standard KDE window decoration and Keramik style. The window decoration has changed in the meantime, but style was Keramik all the time.

Colors were customized as usual.
Roma'yı yakma işinden ertesi gün vazgeçtim ve ortaya bu mor masaüstü çıktı. Modumu o kadar iyi yansıtan bir temaydı ki küçük birkaç değişiklik dışında 1 yıl götürdü beni sağolsun. Karamba ile bu masaüstünü kullandığım sıralarda tanıştım. OLEEEY! Liquid Weather ve Tube Clock o zamanlar vazgeçemediklerimdendi. (O sıralarda Karamba'nın öyle çok teması da yoktu zaten. Hatta "super" de değildi ve KDE'ye gömülü de gelmiyordu. Siz bilmezsiniz o zamanlar ekmek de karneyleydi... ;) )

Her neyse, merak edenleriniz için bu masaüstüne dair bir iki not düşeyim şuracığa :

Masaüstü resmi en sevdiğim sanatçılardan Boris Vallejo'ya ait. Resmin adı "Eller". Ah sevgili Vallejo, ne olurdu şu çözünürlükler yükselmeseydi. :)

Panel fonu için kendini tekrarlayan küçük bir görüntü hazırlamıştım, standart bir renk kullanmak yerine.

Dosya yöneticisi olarak kullandığım Konqueror ile konsol programımın fonlarını şeffaf yapmıştım ki masaüstümdeki hatundan mahrum kalmayayım. ;)

Hatırladığım kadarıyla, bu masaüstü temasını ilk oluşturduğumda başta standart bir KDE pencere dekorasyonu kullanmıştım. Stil olaraksa Keramik tercih etmiştim. Zaman içinde pencere dekorasyonum değişti ama stil hep aynı kaldı.

Kullandığım renkler ise standart bir renk paletinden değil, her zamanki gibi alınteri idi.
thumbs/dee-sktop.jpg
19 Eylül 2003
Sept 19th,2003
I could not give up the purple theme and its features. But the nudity of my previous desktop sometimes put me in awkward positions in front of some clients and bosses. ;) So it's Escaflowne time! animewallpapers.com had done me many favors now and then. :) This wallpaper was also another mood that reminded me of myself and others.

As seen, I had started using the dearest features of a kde desktop. Menu transparency! This feature was a very impressive one for non-gnu OS users around me. :)

I am not sure but I guess within or just before this theme, I have created a custom window border. Unfortunately all left in hand is this screenshot. :(

Bu mor temadan ve ayarlarımdan vazgeçemedim uzun süre. Fakat, resmin müstehcenliği nedeniyle kimi zaman "resmi" ortamlarda ters durumlara düşüp n. masaüstüme atlamak durumunda kaldığım az olmadı. ;) Escaflowne'nun zamanı gelmişti. animewallpapers.com sağolsun, birçok kere yaptığı gibi imdadıma yetişti yine. :) Bu masaüstü resmi de bana kendimi ve başkalarını hatırlatan ve moduma uyan başka bir resim olarak tarihte yerini aldı.

Gördüğünüz gibi, KDE'nin pek sevgili özelliklerini daha yoğun kullanmaya başlamıştım. Menü şeffaflığı! İşte bu masaüstümün bu hali ile az GNU neslinden olmayan (özgür yazılım olmayan) işletim sistemi kullanan arkadaşımın canını yakmadım. :)

Emin değilim ama ya bu haline geçtiğimde ya da geçmemden kısa süre önceydi, oturup bir de pencere çerçevesi tasarlamıştım. Tasarlamak dediysem de inanmayın, çoğu zaman yaptığım gibi şekli alıp renklerini kendime uydurmaktan fazlası değildi. Gel gör ki onu size gösterebileceğim ne bir ekran görüntüsü ne de şekillerin kendisi elimde var (elim bir disk uçuşuna kurban gitmiş olabilirler, hatırlamıyorum). :(
thumbs/dee-end.jpg
4 Temmuz 2004
July 4th,2004
Again another "all left in hand is a screenshot" desktop. Although I liked it very much, I was unable to adjust colors to this wallpaper. So it lasted a little shorter than average. Al işte bu da başka bir "elde var sıfır" masaüstü. Bununla ilgili en iyi hatırladığım şey, bu masaüstü resmini çok sevmeme ve azmetmeme rağmen, bir türlü kendisine uygun bir renk paleti ve dekorasyon uyduramamış olduğum. Bu yüzden kendisi masaüstü temalarım içinde "sen yanmasan, ben yanmasam"dan sonra en kısa süren oldu.
thumbs/dee-sktop2.jpg
6 Aralık 2004
December 6th, 2004
    thumbs/dee-scr-26ocak2006.jpg
6 Ocak 2006
January 6th, 2006
    thumbs/3nisan2006-desktop.jpg
3 Nisan 2006
April 3rd, 2006
That day, I was very happy I guess. (Because these kind of delightful desktops are not my type as you have guessed.) Everything started with the wallpaper as usual. And then the noia iconset was perfect for this childish desktop. So I decided this desktop to be a happier one. I adjusted the skdata and kroller themes, too. For around a year, there were no lyrics on the wallpaper and no milocalendar karamba.

Near the end of year 2005 I added the handwriting and printed lyrics to make it much more personal. I also tried to add the Sound Mania theme of Karamba, but it didn't work for me and after a few days I gave it up.

Anyway, last week I decided to share with other kde users and uploaded this theme. I hope more people have fun with it. I did enjoy it for more than 1.5 years.

As seen, this one lasted very long in Dee's desktop terms. :) There are several reasons to this. Such as, laziness, swinging moods... Umm, did i mention laziness? :P
O gün sanırım fazla mutluydum. (Baksanıza, bu tip heyecanlı, mutlu masaüstleri toparlamak benim işim değil pek malumunuz.) Herşey her zamanki gibi masaüstü resmini bulmakla başladı. Ardından Noia ikonseti cuk oturdu. Pek çocuk işi oldu evet ama bu kez mutluluk saçan bir masaüstü yapasım vardı. Dolayısıyla, fontlarla devam edip ardından da skdata ve kroller karamba temalarını fütursuzca editledim, renklerini, şeffaflıkları vd. hallettim. Aşağı yukarı 1 yıl bu şekliyle kullandım. Masaüstü resmimde ne elyazısı ne de başka bir yazı yoktu. Milocalendar Karamba'sı da yoktu.

2005 yılının sonlarına doğru elyazımı (evet kendi elyazımdır) ve diğer yazıları masaüstü resmime ekleyerek biraz daha kişisel bir hale getirmek istedim. Üstelik ruh halimi de yansıtabildim böylece kendime. :) (Evet, beni masaüstüme daha çok özen göstermeye bulaştıran süslü arkadaşım sağolsun bu mod meselesini kafama iyicene kazıdıydı.) Karambolde, Karamba'nın Sound Mania temasını da ekleyeyim istedim ama onunla yıldızımı bir türlü barıştıramayınca birkaç gün içinde vazgeçtim o sevdadan.

Velhasıl kelam, geçen hafta şu masaüstü temamı çevremdekiler dışında birileriyle de paylaşayım istedim ve kde-look'a yükledim . Umarım birilerinin hoşuna gider, işine yarar. Beni 1.5 yıldır idare ediyor.

Görüldüğü üzre, bu sonuncu masaüstümü Di standartlarına göre epey uzun kullandım. :) Bunun birkaç farklı sebebi var elbet. Örneğin tembellik, değişken ruh hallerim... Hmmm, tembellik demiş miydim? :P
thumbs/tn_dee-scr-20subat2007.jpg
3 Eylül 2006
September 3rd,2006
thumbs/tn_dee-scr-20subat2007b.jpg
3 Eylül 2006
September 3rd,2006
I think, this desktop is the work after 2 years of childish and fancy boredom. It is simple, (not crowded as the previous one) and derives me into itself, just as I needed.

The wallpaper, Blueblack/Natalie Shau's Samara, is a friend. Her looks help me remember most of the things I have to hear.

Karamba's of this desktop are :
bottom left White BG Greensys
top left Digiclock

Iconset is Krystal-Blue
Sanırım, 2 yılın çocukluğu ve cafcafından sıkılınca bu çıktı. Sade ve beni içine çeken bir masaüstüne ihtiyacım vardı.

Masaüstü resmim olan Blueblack/Natalie Shau'nun Samara'sı bana sık sık yarenlik ediyor sağolsun. Duymam gereken birçok şeyi kafama vuruyor o bakışlarıyla.

Karambalar :
sol at köşede White BG Greensys
sol üst köşede Digiclock

Kullandığım simge seti ise Krystal-Blue.

Profesyonel ya da iddialı biri değilim. Sadece sıradan bir KDE kullanıcısıyım birkaç yıldır. Bir de masaüstümle uğraşma hobisi sahibesiyim o kadar. Bu sayfa ile KDE için oluşturduğum masaüstlerimin zaman içinde gelişimini ve hikayelerini paylaşayım istedim. Umarım hoşunuza gitmiştir. :)

Di / dkspam -- fisek.com.tr


Di'nin Masaüstü Tüneli